Mały pacjent

Jak dbać o pierwsze zęby

Bardzo często spotykamy się z opinią, że zęby mleczne nie wymagają opieki stomatologa, bo przecież i tak wypadną. Nic bardziej mylnego, higiena jamy ustnej obowiązuje od pierwszych miesięcy życia dziecka i powinna być kontynuowana przez następne lata. Zęby mleczne zniszczone przez próchnicę to nie tylko problem kosmetyczny. Przedwcześnie utracone mleczaki mogą wtórnie spowodować zaburzenia ortodontyczne w uzębieniu stałym. Dziecko z zaniedbanymi mleczakami to przepustka do problemów ze stałymi zębami. Tylko wypracowanie dobrych nawyków uchroni maluchy przed próchnicą. Poniżej prezentujemy kilka prostych zasad:

SZCZOTKOWANIE PIERWSZYCH ZĘBÓW

Szczotkowanie to mechaniczne oczyszczanie szczoteczką powierzchni zębów z osadu/płytki nazębnej. Szczotkować zęby należy już od momentu pojawienia się pierwszych mlecznych siekaczy. Szczoteczkę należy kupić w drogerii, aptece. Są to szczoteczki dedykowane dla kilkumiesięcznych dzieci, posiadają bardzo delikatne włosie. Szczotkować zęby należy systematycznie, 2-3 razy dziennie. Należy to robić umiejętnie, ruchami wymiatającymi w kierunku: z dziąsła na ząb. Do ukończenia 1 roku życia nie używamy pasty, w późniejszym okresie stosujemy pastę z fluorem, dostosowaną do wieku dziecka.

KONTROLA U DENTYSTY

Rodzice bardzo często zastanawiają się kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do dentysty ze swoim dzieckiem. Odpowiedni moment to taki, kiedy maluch ma już mleczne siekacze górne i dolne. Na pierwszym spotkaniu kontrolujemy stan zębów, oceniamy jak rodzice radzą sobie ze szczotkowaniem. Taka wizyta to doskonała okazja do stawiania pytań i wyjaśniania wielu „stomatologicznych wątpliwości” (higiena, dieta, czas i kolejność wyrzynania się zębów, prawidłowy zgryz). Należy umówić się na wizytę z dzieckiem dwa razy w roku, jeśli wyrastają mu zęby stałe zalecane są częstsze wizyty.

Jeśli zastanawiasz się: po co potrzebne są wizyty kontrolne, skoro ubytki są niezauważalne? Masz rację, ubytków nie widać gołym okiem, stają się zauważalne, kiedy masz do czynienia z zaawansowaną próchnicą. W badaniu stomatologicznym, przy użyciu dobrego oświetlenia, lup stomatologicznych, jesteśmy w stanie wychwycić próchnicę, już na etapie charakterystycznego przebarwienia pod szkliwem. To daje możliwość zabezpieczenia chorego zęba, bez narażenia dziecka na stres.

Obowiązkiem rodziców jest dopilnowanie, by ich dziecko codziennie, poprawnie szczotkowało zęby. To na nich spoczywa odpowiedzialność przez wiele lat. Przyjmujemy zasadę, że dopóki dziecko nie jest na tyle sprawne manualnie, by samodzielnie i sprawnie pisać, dopóty szczotkowanie przeprowadza opiekun. Nawet gdy samo myje zęby, to końcowy efekt jest często zasługą zaangażowanego rodzica.

DOKŁADNOŚĆ I SYSTEMATYCZNOŚĆ

Sukces tkwi w dokładnym i systematycznym szczotkowaniu. Nowy rodzaj używanej pasty, fluoryzacja przeprowadzana dwa razy w roku może być jedynie dodatkiem w codziennej pielęgnacji jamy ustnej, nie zastąpi jednak starannego szczotkowania. Tylko tak pozbędziemy się resztek pokarmu, bakterii, nieprzyjemnego zapachu i zapewnimy zębom zdrowy, prawidłowy rozwój.

Tylko dzięki pomocy rodziców dziecko może nauczyć się
jak prawidłowo dbać o zęby.